BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Rugsėjis, 2010

sekmeskodas

Viskas yra įmanoma/Everything’s possible

“G.B. Dantizas buvo Kalifornijos Berklio universiteto studentas. Kartą jis, pavėlavęs į statistikos paskaitą, nuo lentos nusirašė uždavinius, nes manė, kad tai namų darbai. Po kelių dienų jis atnešė dėstytojui išspręstus uždavinius. Pasirodė, jog du iš jų buvo ne namų darbai, o tądien dėstytojo pateikti pavyzdžiai uždavinių, iki šiol laikytų neišsprendžiamais.” (D.Taylor)

Vaikas, sakantis “Vieną dieną aš padarysiu…” Draugė norinti sulieknėti. Vyras norintis pradėti savo verslą. Dukra ar sūnus, turintys svajonių ir tikslų, norą gyventi kitaip. KITAIP nereiškia BLOGIAU. Padrąsinkit. Paskatinkit. Nepirškite jiems savo baimių, abejonių. Motyvuokit. Juk jiems TIKRAI gali pavykti. Leiskime vieni kitiems tikėti, kad TAI įmanoma!

*************************************************************

“An event in Dantzig’s life became the origin of a famous story in 1939 while he was a graduate student at UC Berkeley. During a class for which Dantzig was late, a professor had written two examples of famously unsolved statistics problems on the blackboard. When Dantzig arrived, he assumed that the two problems were a homework assignment and wrote them down. Later Dantzig received a visit from an excited professor Neyman, eager to tell him that the homework problems he had solved were two of the most famous unsolved problems in statistics”.

The child saying “One day I will…”. Your friend willing to lose some weight. Your husband eager to start his own business. Your son or daughter having their own dreams and goals, a desire to lead another lifestyle. DIFFERENT doesn’t mean WORSE. Encourage. Motivate. They can SURELY succeed. Let each other believe THAT is possible!

Rodyk draugams

sekmeskodas

Pastabumas smulkmenoms. Ar kainuoja?

Skaitau G. Rubin knygą „Laimės projektas“, kuri pagrįsta asmenine patirtimi ir kažkur tunelio gale (greičiausiai mano vaizduotėje) sužybsi viliojantis vaizdas : mano pavardė ant geriausiai parduodamos knygos viršelio.

Mano talentas bręsta, idėjos ir patirtis kaupiasi. Gal visgi būsiu tikra rašytoja? Na ir kas, kad šiuo metu tik blogui rašau. Užsienyje pilna knygų, kaip tapti sėkmingu rašytoju, kaip greitai parašyti romaną, kaip jį parduoti. Ieškau internete - gal ką panašaus siūlo ir lietuviška rinka. Nieko panašaus. Tik keleto blogerių mintys. Panašios į manąsias. Nors… atkreipiu dėmesį į įrašą  “Kaip-tapti-geresniu-rasytoju” , ypač į 3 punktą.

Bandymas prasideda. Kaip tik pastarosiomis dienomis buvo “paleisti į pasaulį“du „Sėkmės kodo“ įrašai. Neabejoju, kad tarp puslapio „fanų“ yra nemažai mane asmeniškai pažįstančių žmonių, bet tik keletas jų prasitarė, kad blogą skaito ir kad jiems patinka (nebūtinai visas) turinys. O ką mano kiti (nes blogą “seka”)? Juk „kiekviena kritikos forma reiškia vieną – jūsų straipsnius skaito.“ Išbandau trečiąjį punktą - nusiunčiu naujųjų įrašų nuorodas dviems gan gerai pažįstamoms merginoms, su trumpu prierašu „Parašiau aš. Ką manai apie šiuos įrašus?“

Pirmas atsakymas. „Nieko panašaus nesu dariusi. Į blog’us dar nerašiau.(Patikslinu klausimą.) Dėl turinio, manau visai gerai, bus dar geriau, jei pasieksi adresatą,gausi atsaką.“

Antras atsakymas (atėjęs po įrašo parašymo). „Šaunuolė, kad savo blogą atgyvinai puikiomis mintimis.“

Sulaukus pirmojo atsakymo, į galvą šauna mintis – neatidumas! Bet tenka prisiminti situaciją, kai vienas fotografas rodė nuotraukas ir klausė “Ar matai?” Bandžiau pasiūlyti keletą atsakymų ir vis galvojau, ką turiu “pamatyti”, o jis laukė, kol pastebėsiu jam rūpimas smulkmenas. Gerai, kad tai tik tokio lygio smulkmenos.

Dėl nepastabumo (iš dalies ir manojo), šiandien skalbimo mašinos pagalba „palaistėme“ žemiau gyvenančius kaimynus. Dėl neatidumo (iš dalies irgi manojo, nes vis dar pamirštu, kad mažiau patyrusi kolegė gali tiesiog nenumatyti kai kurių „aukštesnio pilotažo“ smulkmenų), šiandien „pametėm“ (o gal pametė mus) potencialią mokinę su „mokinukais“. Kai su esamais ar būsimais mokiniais bendrauju pati, numatau net mažus dalykus, tai pat dažniausiai pavyksta sureaguoti netgi į menkiausią kito žmogaus „intonacijos“ pasikeitimą. Patirtis ir susikaupimas daro savo. Padeda siekti geresnio rezultato.

Gal taip po truputį ir iš grafomanės rašytoja tapsiu? Juk „bestselerio“ autorė Rubin sako: “Atliekant po nedaug kiekvieną dieną, galima daug pasiekti.”

Dėmesys smulkmenoms: kiek jūs skiriate joms laiko? Ar turi įtakos vieta, žmonės? Ar tenka mokėti už neapdairumą?

Ar pastebėjote, kiek šiame įraše daug smulkmenų?

Rodyk draugams

sekmeskodas

Black sheep - balta varna?

Jeigu mokate bent vieną užsienio kalbą, žinote, kad kartais mintis išversta pažodžiui atrodo kaip keistas žodžių kratinys, sukelia juoko pliūpsnį arba netgi nepasitenkinimo jausmą. Anglų kalba ne išimtis! Ir jeigu dar nesusidūrėte su žemiau pateiktais ‘perliukais’, pasistengsiu jus apšviesti ar bent jau priversiu nusišypsoti :)

Prasidėjus studijų metais vertimo paskaitoms, man ypač įstrigo ‘Ba, ba, black sheep’. Tuomet nebūčiau sumąsčiusi, kad tai ‘Kar, kar, balta varna’.

‘Shall I compare thee to a summer’s day?’ - ‘Tu man graži kaip vasaros diena/rymečio rasa’.

Čia jau ne tik vertimas, bet ir informacijos peradresavimas kitakalbei auditorijai. Vertėjas parenka tokius žodžius, kad sukeltų skaitytojams tokią pačią reakciją, kurią galėtų sukelti originalas savo šaliai.

Jeigu vertimą praktikuojate su moksleiviais, paaiškinkite, kad jie gali (bandyti) naudoti 3 vertimo būdus:

1) Pažodinis vertimas (substitucija). Tinka kasdieninei kalbai, bet literatūroje nenaudojamas.

2) Interpretacija. Verčiant perteikiame prasmę.

Pvz. Like most young Lithuanians of his generation he was athletic. - Kaip ir dauguma jo bendraamžių lietuvių, jis sportavo.

3) Perfrazavimas. Kai vertėjas negali pritaikyti 1 ar 2 būdo ir yra priverstas “kreiptis į tikrovę’ ir savo vaizduotėje atkurti situaciją, kuri galėtų būti pritaikyta vertimo kalbai.

Pvz. Let the cat out of your bag - prasitarti, leptelti žodį; Let me sleep on it - leisk pagalvoti iki ryto (per naktį).

********************

She turned pale - Ji išbalo

He said nothing - Jis tylėjo

Sorry, I was miles away - Atsiprašau, užsisvajojau

They put Picasso above Dali- Jie labiau vertina P. negu D.

Can I use your ‘loo’- Ar galiu pasinaudoti ‘tuliku’?

The sea was as its bluest - Jūra buvo mėlyna mėlyna

It’s for you to decide - Spręsti tau

He stepped aside for me to pass - Jis pasitraukė, kad praeičiau

The Earth was believed to be flat in ancient times - Senovėje buvo manoma, jog Žemė plokščia

They are sure to come - Jie tikrai tuoj ateis

The coffee isn’t strong enough to keep us awake - Kava tokia silpna, kad mus vistiek ima miegas

Uncle John stared him to silence - Dėdė Džonas taip dėbtelėjo į jį, kad tas užsičiaupė

Kokius išsireiškimus/frazes žinote jūs? Ar pamokų metu naudojate vertimą? kaip dažnai?

Rodyk draugams

Hi (LABAS),

I’m  an English teacher from Lithuania. I’m looking for a teacher from every continent of the world who would like to create (fill in with entries, photos, ideas, magazine cutouts, etc.) and exchange a notebook with me (for me). I would do the same for you.

The “content” of the entry could be discussed. You would  say what you want to see in the notebook created for you (culture, traditional/local things, creative tips for lessons or events, personal development ideas or inspirational examples/thoughts)I would share my expectations (but they would be similar to the above noted).

If you are interested we could do a trial version (thinner notebook) for 1-2 months , send them to eacher other to see if we are going the “right” way and then to create a thicker notebook which would comprise a longer period.

Here you can see some preparations for my notebook for a teacher from Holland (I’m going to include many things: inspiring and personal photos, stickers, poems, sayings, jokes, descriptions about my country, myself, creative teaching ideas and many other things)

I hope that THAT  creative personality are you! Aren’t you?

P.S. More visual examples of the notebook

Join me and keep in touch here

Rodyk draugams

sekmeskodas

Laimės projektas

Skaitau G. Rubin knygą “Laimės projektas”, tapusia 2010m. NY Times bestseleriu. Orientuota į moteris, bet gal tinka ir vyrams (spręsti jiems :) )

Skaitau, nes visa knyga remiasi autorės patirtimi. Ne vien tik teorija.

“Niekada nesitikėjau, kad peržengsiu savo ribas.”

“Spoksodama pro lietaus nutaškytą autobuso langą išvydau, kaip pro šalį skrieja metai.’Ko aš vis dėlto noriu iš savo gyvenimo?- Na…Noriu būti laiminga.”

“Atėjo laikas iš savęs tikėtis daugiau. Tačiau galvodama apie laimę vis susidurdavau su paradoksais. Norėjau save pakeisti, bet negalėjau savęs priimti. Norėjau tinkamai naudoti savo laiką, bet kartu - išklysti iš kelio, žaisti ir skaityti kada tik panorėjusi.”

“Nustačiusi, kad įmanoma padidinti savo laimę ir žinodama, ką reiškia būti ‘laimingai’, turėjau tiksliai išsiaiškinti, kaip tapti laimingesnei.”

“Norėjau pakeisti gyvenimą jo nekeisdama, o atrasdama daugiau laimės savo pačios virtuvėje.”

Autorė Laimės projektą vykdo 12 mėnesių. Knygoje rasite visą metodiką: lenteles, punktus, taisykles (galite pabandyti sau adaptuoti). Įdomiausia stebėti jos pakyčius, bandymus pritaikyti naujus dalykus savo gyvenime, aplinkinių reakciją. Ne visi jos sugalvoti principai man priimtini, bet randu ir įkvepiančių dalykų. Taikysiu. Taikau.

“Atliekant po nedaug kiekvieną dieną, galima daug pasiekti.”

“Jei nieko neįdėsi, tai nieko ir negausi.”

“Tai, kas smagu kitiems, gali nepatikti tau, ir atvirkščiai.”

“Jei nesusiduri su nesekmėmis, vadinasi ne itin stengiesi.”

Ir … Unikali mintis, netgi neįpusėjus knygos: “Kad būčiau laiminga, turiu suvokti, kada aš jaučiuosi gerai, kada  - blogai ir kada - teisi.”

“Jeigu pastebiu, kad pernelyg daug dėmesio kreipiu į ateities laimę, kurios tikiuosi pasiekti sulaukusi tam tikrą tikslą, prisimenu, kad reikia ‘džiaugtis dabar’. Jei džiaugiuosi dabartimi, nereikės pasikliauti laime, kuri manęs laukia (arba ne) ateityje”.

“Kai elgiausi kaip laiminga, tai man padėjo jaustis laimingai”.

“Laimė turi 4 pakopas. Kad koks nors patyrimas suteiktų kuo daugiau laimės, turime jo laukti ir mėgautis, kai jis pasireiškia, išreikšti laimę ir atgaminti laimingą prisiminimą”.

“Vienas iš pačių geriausių būdų pačiam tapti laimingam - tai padaryti laimingus kitus. Vienas iš geriausių būdų padaryti lamingus kitus - tai pačiam būti laimingam.”

Būkit laimingi! O aš skaitysiu - darysiu toliau :)

Rodyk draugams

Next »